26-28 sierpnia 2016 r. dolnośląski Jawor po raz kolejny stał się Polską Stolicą Chleba i Piernika. W trzydniowej imprezie, wypełnionej bogactwem smaków, gatunków i metod wypiekania chleba, ciast i pierników, wzięło udział około 30 tys. osób.

Rzeźba Piekarsko-Cukiernicza

Ideą święta było pokazanie kunsztu najlepszych polskich piekarzy i cukierników, którzy wbrew rynkowym trendom starają się zachować wierność starym, recepturom i dobrym technologiom. Jak co roku, zorganizowano konkurs na „Rzeźbę Piekarsko-Cukierniczą” w dwóch kategoriach wagowych: rzeźba mała do 5 kg i rzeźba duża powyżej 5 kg. Mistrzowie piekarnictwa i cukiernictwa wykonali rzeźby z ciasta chlebowego i piernikowego. Laureatami konkursu zostali:

- w kategorii rzeźba duża:

· 1. miejsce „Piekarz” Joanna Drawska, Łukasz Janowski, Cukiernia „Staropolska" Bydgoszcz,

· 2. miejsce „Kościół Pokoju” Anna Kuśmierek-Rudy z Grędzina;

- w kategoria rzeźba mała:

· 1. miejsce „Karuzela z konikami” Martyna Olszowa-Durachta,

· 2. miejsce „Zegar z piernika” Danuta i Marek Komuszyna z Oleśnicy,

· 3. miejsce „Statek na morzu” Anna Kuśmierek-Rudy z Grędzina.

Piekarz Roku 2016 i rekordowy piernik

Poznaliśmy również „Piekarza Roku 2016”, któremu dzięki wygranej przysługuje nieograniczone w czasie prawo do korzystania z tytułu Piekarz Roku w swojej pracy i na swoich wyrobach. Ten zaszczytny tytuł przypadł w udziale Pawłowi Gizie z Cukierni-Piekarni „iGizmo” z Żagania.

Podczas zeszłorocznych obchodów Święta Chleba i Piernika został ustanowiony rekord na najdłuższy piernik w Polsce – mistrzowie cukiernictwa Stanisław Furtak z firmy „Martex” sp.j. oraz Kazimierz Rak i Julian Orłowski z rzeszowskiej „Cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak” stworzyli wyśmienity i pachnący piernik, który mierzył 40 metrów i 20 cm. W tym roku pobito ten wynik – piernik mistrza Stanisława Furtaka mierzył 46 m i 10 cm.

Wyniki konkursów strzeleckich

Odbyły się także Mistrzostwach Polski Piekarzy, w których w kategorii karabinku czołowe miejsca zajęli kolejno Krzysztof Czachorowski (Nasielsk), Wojciech Kozłowski (Bydgoszcz) i Wiesław Kuropatwa (Szczepanki). W strzelaniu z pistoletu najlepszy wynik uzyskał Wojciech Kozłowski przed Krzysztofem Czachorowskim i Katarzyną Grelą. Wojciech Kozłowski zwyciężył także w konkurencji strzelania z łuku angielskiego, Wiesław Kuropatwa był drugi, a trzeci Krzysztof Czachorowski.

Organizator: Gmina Jawor, Jaworski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne w Jaworze

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP; Stowarzyszenie Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP

Źródło i fot.: Urząd Miejski w Jaworze


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij