25 marca 2017 r. na katowickich SweetTARGach został pobity rekord Polski na najwyższą rzeźbę w czekoladzie plastycznej.

Piękna, inspirowana japońskimi grafikami nurtu ukiyo-e i bardzo słodka. Drużyna utalentowanych śmiałków stanęła przed nie lada wyzwaniem: wyrzeźbieniem w czekoladzie plastycznej wspaniałego smoka, którego postać będzie nawiązywała do pięknego nurtu w japońskiej sztuce ukiyo-o (dosłownie: "obrazy przepływającego świata"). Rzeźba miała mieć ponad 3 metry wysokości i musiała w całości zostać wykonana ręcznie, artyści cukiernicy nie używali form, pomalowali ją aerografem.

Drużyna utalentowanych śmiałków

Liderem grupy był Damian Wiśniewski, cukiernik, właściciel pracowni Creative Pastry Chef w Sosnowcu, pasjonat kultury i sztuki czasów feudalnej Japonii (zwłaszcza okresu Edo). Zwycięzca konkursu Wystawa Tortów Okolicznościowych "Expo Sweet 2015", nominowany złotem w kategorii „figurka” na Cake International Birmingham 2016, uczestnik Sweet Team Poland – grupy polskich sugarcrafterów, która na Cake International Birmingham 2016 zdobyła złotą nominację i drugie miejsce w kat. Cake Collaborations. Damianowi Wiśniewskiemu pomagali: Łukasz Parzymski oraz Teresa Trzaskalik. Łukasz Parzymski jest doradcą technologicznym w firmie Master Martini Polska oraz wykładowcą w Centrum Kreacji Master Martini. Od 20 lat jest związany z branżą cukierniczo-lodziarską. Pracował w renomowanych cukierniach w Polsce. Specjalizuje się w pracy z czekoladą oraz w cukiernictwie modernistycznym. Był współtwórcą czekoladowej jabłoni mierzącej 3,5 m, prezentowaną podczas Festiwalu Czekolady, Kawy i Herbaty. Trzecim członkiem zespołu była Teresa Trzaskalik, utalentowana technolog z firmy AKO. Pasjonuje się karmelem, który wypełnia jej każdą wolną chwilę – prowadzi szkolenia, uczestniczy w pokazach i prowadzi bloga o karmelu. Współpracuje też ze szkołami zawodowymi, przygotowując młodzież do konkursów cukierniczych.

Źródło: Organizator SweetTARGów

Fot. Redakcja


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij