18 maja obchodzimy Światowy Dzień Pieczenia. Wszystkich miłośników wypieków zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją – regionalnymi włoskimi chlebkami, podawanymi jako przekąska lub w formie dodatku do innych dań.

Carasau pochodzi z Sardynii, z rejonu Barbagia. Jest to płaski, okrągły chlebek (dyski ok. 40-centymetrowe) wykonany starodawną, tradycyjną metodą z samej mąki i wody. Przypomina chleby z odległych czasów z terenów Mezopotamii, Środkowego Wchodu i Palestyny za czasów Jezusa. Nie ma miękiszu, zawiera bardzo mało wody, co pozwala na jego bardzo długie przechowywanie. Z tego powodu był stosowany jako pożywienie pasterzy, którzy mogli go zabrać na długi czas wypasu zwierząt. Swoją specyficzną chrupkość zawdzięcza ponownemu pieczeniu.

Innym tradycyjnym, regionalnym chlebem z Włoch jest puccia - chlebek pochodzący z rejonu Puglii, a dokładniej Salento, Taranto i Lecce, z południowych Włoch. Puccia to małe, kuliste chlebki o średnicy ok. 20-30 cm, wykonywane z tego samego ciasta co pizza czy chleb. Słowo puccia miałoby pochodzić od łacińskiego buccellatum, co znaczy tyle, co „podzielony na wiele małych kawałków”. Za czasów rzymskich puccia była używana jako chleb dla wojsk. Z czasem ewoluowała do nowych form i wersji, np. odmiana z oliwkami to uliata lub puccedda.

Zachęcamy do lektury artykułu Carasau i puccia. Regionalne chlebki z Włoch”. Znajdą w nim Państwo receptury, genezę, typy oraz sposoby ich serwowania.

Fot. Thinkstock


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij